«

»

paź 26

Olimpiada Turystyczno- Krajoznawcza LZS

lzs169

Reprezentujący powiat wolsztyński orientaliści klubu HKS Azymut Mochy najlepsi w Olimpiadzie Wiedzy Turystyczno- Krajoznawczej Mieszkańców Wsi

 

11 października 2014r. w Mochach odbył się Finał Wojewódzki Olimpiady Wiedzy Turystyczno- Krajoznawczej Mieszkańców Wsi.

W finale wzięło udział 13 trzyosobowych drużyn reprezentujących 8 powiatów województwa wielkopolskiego.

Każdy z uczestników musiał odpowiedzieć na 100 pytań testu obejmującego wiedzę krajoznawczą o Polsce z elementami topografii oraz pomocy przedmedycznej, wiedzę krajoznawczą o Wielkopolsce, wiedzę z zakresu znajomości znaków topograficznych i określania sytuacji na mapie.

Oprócz tego uczestnicy zmierzyli się na kolarskim torze sprawnościowym, gdzie najlepiej punktowany był bezbłędny przejazd przez 6 przeszkód (m.in. równoważnia, przejazd pod poprzeczką, jazda w torze) w jak najkrótszym czasie.

Najtrudniejszym zadaniem do wykonania okazał się marsz na orientację. Uczestnicy mieli do pokonania tzw. liniówkę. Należało pokonać trasę wyrysowaną na mapie i potwierdzić wszystkie punkty kontrolne (PK) na niej się znajdujące (ile? To właśnie było niewiadomą) Trasę długości ok. 3 km należało pokonać w wyznaczonym czasie 45 min. Za przekroczenie limitu czasu oraz za brak PK zawodnik otrzymywał punkty karne.

O kolejności miejsc w finale wojewódzkim Olimpiady zadecydowała suma punktów uzyskanych we wszystkich konkurencjach. Uczestnik mógł zdobyć maksymalnie 200 punktów.

Podczas Olimpiady prowadzono klasyfikację indywidualną i drużynową.

I tak indywidualnie zwycięzcą został Mateusz Duda reprezentujący powiat szamotulski zdobywając w sumie 166 punktów. Na drugim i trzecim miejscu uplasowali się reprezentanci powiatu wolsztyńskiego (na co dzień zawodnicy klubu HKS Azymut Mochy) Gracjan Cupryś (163,5 pkt) oraz Julia Seidel (155 pkt).

Na punktację drużynową złożyła się suma punktów uzyskanych indywidualnie przez trzech członków jednej drużyny. Najlepszy wynik uzyskała reprezentacja powiatu wolsztyńskiego w składzie: Gracjan Cupryś, Julia Seidel i Marek Firlej zdobywając 449 punktów. Drugie miejsce wywalczyli reprezentanci powiatu pleszewskiego (392 pkt) a trzecie zawodnicy z powiatu chodzieskiego (390 pkt).

Nagrody wręczał p. Bartosz Dziewiałtowski- Gintowt- radny sejmiku województwa wielkopolskiego, członek Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki.

Najlepsi będą reprezentować województwo wielkopolskie w Finale Centralnym XXXI Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Turystyczno- Krajoznawczej LZS pn. „Polska- Łotwa- Estonia- Unia Europejska”, który odbędzie się w Zakopanem w dniach 7-9 listopada 2014r.. Trzymamy kciuki.

Nad całością czuwał jak zwykle p. Krzysztof Piasek- zastępca przewodniczącego Wielkopolskiego Zrzeszenia LZS przy współpracy m.in. p. Jerzego Bortniaka- wiecdyrektora ZS w Mochach- odpowiedzialnego za rowerowy tor przeszkód oraz p. Andrzeja Galla- prezesa HKS Azymut Mochy- odpowiedzialnego za marsz na orientację. Za pracę biura (przyjmowanie ekip, wprowadzanie i zliczanie wyników) odpowiedzialne były p. Honorata Ptak oraz Barbara Nowak.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom Olimpiady, a opiekunom dziękujemy za liczne ciepłe słowa uznania za sprawną, stojącą na wysokim poziomie organizację zawodów.